SIK SORULAN SORULAR

21. İlkokulda el yazısı zorunlu mudur?

Bu konuda tüm okullar MEB müfredatının ön gördüğü şekilde okuma yazma eğitimi vermekle yükümlüdür.  1. Sınıflarda yazma bitişik eğik yazı ile öğretilir. Öğrenciler yazma ile bu şeklide karşılaştıkları için tahminimizden daha çabuk adapte olurlar. El yazısının kullanım amacı daha işlek yazma becerisini geliştirmek, düşünme sürecini yazma eylemi ile bölmemektir. Okuma kitaplarının temel harfle olması çocuğun yazma becerisini olumsuz etkileyen bir olgu değildir. Okuma temel harfle de bitişik eğik yazı ile de yapılabilir.

22. Okulun açılış ve kapanış tarihleri nedir? Ara tatiller ve bayram tatilleri ne şekilde belirlenmektedir?

Okulumuz dört dönemde eğitim vermektedir. Akademik takvim MEB onayından sonra velilere duyurulmaktadır. Güz döneminde bir hafta, sömestr döneminde iki hafta ve bahar döneminde bir hafta tatil bulunmaktadır.

23. Okulunuzun acil durumlar için (yangın, deprem gibi) nasıl bir eylem planı var?

Afet ve acil durum eğitimleri de çocuklara ve tüm okul çalışanlarına düzenli olarak verilmektedir. Okulumuzdaki öğretmenlere ve çalışanlara da güvenlik ve ilk yardım eğitimleri verilmektedir. Bunun için Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, Afete Hazırlık Eğitim Birimi’nden destek alınmaktadır.

24. Sabah giriş ve akşam çıkış saatleri nedir? İhtiyacıma göre çocuğumu okula bırakma ve okuldan alma saatlerinde değişiklik yapabilir miyim?

Okulumuzda eğitim 08.30 – 15.45 arasında verilmektedir. Okula girişler 08.00 itibari ile başlamaktadır. Çıkışlar 16.00 olarak belirtilmiştir.

25. Okulun ve okul içinde bulunan eşya, malzeme ve oyuncakların temizliğini kimler, hangi sıklıkta ve nasıl yapıyorlar? Temizlik ürünü seçiminde nelere dikkat ediyorsunuz?

Okulumuzda çalışan temizlik görevlilerimiz, sınıfların, koridorların, tuvaletlerin ve diğer tüm alanların ve sınıflarda kullanılan oyuncak ve malzemelerin temizliğini düzenli olarak yapmaktadır.  Sabah erken ve akşam çocuklar çıktıktan sonra, gün içerisinde de çocukların sınıflarda olmadığı zamanlarda temizlik yapılmaktadır. Okulumuzda temizlik ve hijyen kurallarına uyulmakta, düzenli olarak kontroller yapılmaktadır. Okulumuzun temizliğinde deterjan kullanılmamakta, buharlı temizlik makineleri kullanılmaktadır. Okulun, sınıfların ve malzemelerin temizliği, okul müdürü ve hemşire tarafından düzenli olarak denetlenmektedir. Temizlik görevlilerine düzenli olarak hijyen eğitimi verilmektedir.

26. Programınızda oyun ne kadar ağırlıkta olacak? Okul Öncesi programınızda okuma-yazma öğretiliyor mu?

Okul öncesi çocuklarının gelişim ve öğrenmesinde oyunun en temel unsur olduğu bilincinden yola çıkılarak, çocukların tüm yaşantıları onlara oyunla sunulmaktadır. Dolayısıyla, çocuklar gün içerisinde hem kendilerinin kurup geliştirdikleri, anlık oyunlar oynayabilecekler, hem de çocuklara sunulan öğrenme yaşantı ve deneyimleri esnasında oyun bir araç olarak sürekli kullanılacaktır.  Çocukların doğumdan başlayarak kitapla ve yazıyla olan tüm deneyimlerinin onları okumaya ve yazmaya hazırlayacağı görüşünden yola çıkılarak, okuma ve yazmaya hazırlık çalışmaları okulumuzda her yaş grubunda verilmektedir. Bunun yanı sıra, okulumuzda, eğitim danışmanlarımızın hazırladığı, her yaş grubunun gelişimsel özelliklerine uygun,  yapılandırılmış bir okuma ve yazmaya hazırlık programı uygulanmaktadır. Hazırlık sınıflarımız ikinci dönem haftada bir gün ilkokul sınıflarına giderek ilkokul öğretmenlerinden sesli harfleri öğrenirler. Bunun dışında hazırlık sınıflarımızda okuma yazma öğretilmez.

27. Çocuklar hangi sıklıkta bahçeye veya dışarıya çıkacaklar? Hangi sıklıkta bir çevre veya mahalle gezisi olacak? Çocuklar için toplu okul gezileri (müze, hayvanat bahçesi gibi) yıl içinde hangi sıklıkta yapılacak?

Hava koşulları çok olumsuz olmadığı sürece, çocuklar yaz ve kış aylarında düzenli olarak bahçeye çıkarlar. Geziler eğitim programını destekleyecek şekilde düzenlenir ve gezi programı aylık bültenlerle ebeveynlere bildirilir.

28. Çocuğumun gelişimi ve eğitimi ile ilgili ne sıklıkta ve hangi yöntemler kullanılarak bilgilendirileceğim? İstediğim zaman öğretmenle telefon, e-posta yoluyla veya yüz yüze görüşebilecek miyim?

Veli toplantıları her dönem bir defa olmak üzere yılda iki defa düzenlenmektedir. Bununla birlikte, ebeveynler her zaman öğretmenler ile telefon, e-posta, ya da okula gelerek yüz yüze görüşebileceklerdir. Bu görüşmelerin sınıf içinde öğretmenin çocukla birlikte kaliteli zaman geçirmesine engel olmaması için her sınıfın öğretmeni ve velileri kendileri için uygun bir plan oluşturabilecek, en iyi iletişim yöntemini belirleyebileceklerdir.

29. Çocuğumun sorunları ile ilgili eğitim danışmanlığı alabileceğim bir psikolog olacak mı?

Ebeveynlerimiz ihtiyaç duydukları her zaman okullarımızın rehber öğretmenlerinden destek alabilirler.

30. Bir formanız olacak mı, yoksa çocuklar okula serbest kıyafetle mi gelecekler?

Öğrencilerimiz ilköğretimde forma ile okul öncesinde serbest kıyafet ile gelmektedir. Her sene yapılan anket sonuçlarına göre ilkokul öğrencilerimizin kılık kıyafet seçimi belirlenmektedir. Beden eğitimi derslerinde tüm yaş grupları okul eşofmanlarını giymektedir. İlkokullarımızda haftada 1 gün serbest kıyafet günü uygulaması vardır.