VELİ YORUMLARI

VELİ YORUMLARI

               

James & Heather Reed

When we were researching primary schools for our son, a friend of ours, a BU alumni, suggested we visit MEÇ. Because it was a relatively new school at the time, we hadn’t heard of it previously.
After visiting many schools in the area, and not yet feeling like we had found the right fit, we were happy to feel immediately at home when we visited MEÇ. The smaller and more intimate setting, the progressive educational philosophy, nurturing and friendly environment, and the chance for our son to learn Turkish while also continuing his English were all appealing to us. We have been very impressed with the art, music, drama, chess, and sports activities as well.
Because it is a local school, it has the stability that some of the international schools lack. The community is diverse and welcoming. When I visited it seemed more “home-like” than some of the larger-scale schools we visited. The curriculum design is progressive and similar to what I would seek out for my son if I were in my home country. The environment is child-centered and nurturing, while also encouraging academic rigor.
James has thrived this year. He has been more happy, healthy and confident than in prior years. I think he enjoys the academic challenges, as well as the friendly, caring environment where everyone knows each other. He has been lucky to have a very experienced teacher who has been able to not only keep the class on track academically, but also encourage a feeling of belonging and mutual responsibility among the students. And of course learning Turkish has opened up many opportunities for him that would have been impossible otherwise.
The bottom line for us has been that our son has been happy and is learning. Each day he looks forward to his day at school. In the end, his joy in going to school, his excitement about what he’s learning, and seeing him gain in confidence, skills, and knowledge is the best testament to the education at MEÇ.

Pınar & Murat Turan

2013’ün yaz aylarında Moda’daki eski Rum okulunda başlayan hareketlilik tüm Moda sakinlerinin ilgisini çekmişti. Hemen bir randevu alıp semtimizin tarihi abidelerinden olan bu değerli yapının yeni misafirlerini tanımaya çalıştık. Çünkü bugün yaptığımız seçimin, oğlumuzun hayatında önemli yapıtaşlarından biri olduğunu biliyor ve bunun sorumluluğunu taşıyorduk.

Mustafa Kemal Atatürk’ün bize teslim ettiği bu güzel vatanda, Boğaziçi Üniversitesi gibi köklü bir camianın değer ve ilkelerini, çağdaş bir anlayışla yeni nesillere aktarmayı hedefleyen MEÇ’in eğitim felsefesi bizim tercihimizi etkiledi. Deneyimli ve başarılı kadrosu ile sürekli gelişim hedefi, alanında uzman kişilerden aldığı bilimsel destek ve ruhunu asla kaybetmemiş gerçek öğretmen-öğrenci ilişkisi ile minik ruhlara güven veren, daima gülümseyen idari kadro okulumuzun güçlü ve farklılaştıran özellikleridir. Çocukların gerçek çimene yatabildiği, güneşle ısınıp, yağmurun altında sevdiği bir arkadaşı ile sohbet edebildiği bir okul burası… Hayatı anlayacağı, kâh üzülüp kâh güleceği, yaşamındaki en anlamlı zamanlarını geçireceği yer burası… 

Zekâsını, mantığını ve duygularını etkin kullanabilen, okulundan aldığı güçle araştıran, yılmayan ve daima ileriye bakan bir neslin yaratıcılarına teşekkür ediyoruz… 

Ayten Görgün Smith 

Arnavutköy Rum İlkokulu'nun binası, asırlık çınar ağaçlarıyla bahçesi, semtin ortasındaki konumu ve her yıl topu topu dokuz kadar mavi önlüklü öğrencisiyle yeri her zaman farklı idi benim için. Bir gün okulun önünden geçerken orada bir yuvanın açılacağı haberini veren pankartı gördüm. İsmi çok özgün geldi bana: Merak Eden Çocuk. Okulun Boğaziçi Üniversitesi Mezunları Derneği tarafından desteklendiğini öğrenmem de okulla ilgili olumlu fikirlerimi pekiştirdi.

Ve oğlum Richard'ı anaokuluna başlattık. Öğretmenlerinin günlük gönderdikleri haber pusulalarındaki mesajlardan da doğru okulu seçmekte yanılmadığımı gösteriyordu. "Bugün Richard bahçede koşan arkadaşına 'koşma düşersin' dedi."; "Richard bugün resim dersinde geminin üzerinde dinlenen örümceği çizdi" gibi.

Zaman zaman okulu ziyaret ettiğimizde hademesinden öğretmenine, öğretmeninden müdürüne herkes çocuğunuz bir yana size de kendinizi "biricik" hissettiriyor. Sanki o okulda yalnızca oğlum, ben ve eşim varmış gibi hissettirdiler bana her kapısından adım attığımda MEÇ'e.

Okulun tüm mensuplarının oğlumu en az benim kadar sevdiklerinden de hiç şüphem yok. Oğlumu benden daha iyi tanıyorlar desem yeridir. Ayrıca oğlum yıl boyunca aldığı eğitimlerle akademik olarak ilerlediği gibi duygusal olarak da çok ilerledi. Utangaç oğlan gitti yerine kendine güvenen bir oğlan geldi, dönem sonunda. Henüz dört yaşına basmamış Richard, denizde hangi balığın geri geri yüzebildiğini, hangi balığını uyurken hareket etmesi gerektiğini yoksa denize dibine batacağını biliyor; bunları ezberletilerek değil oyunla, eğlence ve keyifle öğretildi ona. 

MEÇ'in atmosferinde özen, önem, umursama, koruma, duruluk, heyecan, samimiyet, sıcak bir yuva, sevgi, saygı, bilgi ve bilim var.

İşte bu yüzden kızım Emily de ilkokula MEÇ’te devam ediyor…

Özlem Muradi Nişancı - Paten Vekili & Çevirmen

BÜMED’den gelen mail’ler aracılığıyla MEÇ ile tanıştık. Kaliteli bir eğitim sunacağına olan inancımız, evimize nispeten yakın oluşu ve ilkokulu olması nedeniyle MEÇ’i tercih ettik. MEÇ’i diğer okullardan farklı kılan en önemli özelliklerden biri öğretmenlerin her şeyi yerli yerince yapması ve tüm kadro olarak detaylara önem verilmesi. MEÇ’i kaliteli, detaycı, özgürlükçü olarak özetleyebiliriz.

Pamir’in büyüdüğünü olgunlaştığını görmekten gurur duyuyorum. Kendi ihtiyaçlarını karşılamak için özel çaba göstermesi memnuniyet verici. Paylaşmayı ve kurallara uymayı öğreniyor, çoğu Meç sayesinde. “Okulun kuralları var” diye bizi bilgilendiriyorJ Aklım Pamir’de kalmıyor. Tüm kadronun onunla çok yakından ilgilendiğini biliyorum. Öncelikle onunla nasıl konuşulması gerektiğini bilmeleri hoşuma gidiyor. Okulumuzun akademik, idari kadrosu ve personelini memnuniyet verici olarak tanımlayabilirim. Gelecekte MEÇ’i en iyiler arasında görüyoruz.

Şebnem Akça - Kimya Mühendisi

Zeynep 1.sınıfa başlarken MEÇ ile Boğaziçi mezunler derneğinden aldığım bilgi vasıtası ile tanıştım. Boğaziçi Üniversitesi’nin eğitim desteğine güvenerek MEÇ’i tercih ettim. MEÇ ekibinin güler yüzü, akademik iddiasının çocukların psikolojisini bozacak seviyede olmaması, gerçekten merak eden kendine güvenen bireyler yetiştirmek üzere ilerlemesi MEÇ’in diğer okullardan en büyük farkıdır.

MEÇ’i 3 kelime ile özetlemek gerekirse eğitimli ve güler yüzlü kadro, başarılı planlama sonucu başarılı organizasyonlar ve ezber dışı eğitim diyebilirim. Kızım her zaman okuluna isteyerek gitti, derslerini kendi isteği ile yaptı, yapamadığı her konuyu okuldaki ilgililer ile kendisi görüşebildi. Taleplerim zamanında dikkate alınmak üzere her zaman güler yüzle karşılandı. Boğaziçi Üniversitesi’nin lisans seviyesindeki başarısını MEÇ Okulları’nın ilköğretim ve lise seviyesinde yakalayacağını düşünüyorum.

 

 

X