Engin Ader
Engin AderBoğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü

Yrd. Doç. Dr. Engin ADER

Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü

Yrd. Doç. Dr. Engin Ader Boğaziçi Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldıktan sonra aynı üniversitede matematik eğitimi alanında yüksek lisans yapmış ve İngiltere’de Nottingham Üniversitesi’nde doktora eğitimini tamamlamıştır. 2009 yılından beri Boğaziçi Üniversitesi İlköğretim bölümünde matematik eğitimi alanında öğretim üyesi olarak görev yapmakta ve matematik öğretmen eğitimi, problem çözme, çocukların düşünme becerilerinin geliştirilmesi gibi konularda araştırmalar yürütmektedir. Ulusal ve uluslararası akademik dergilerde yayınlanmış makaleleri ve kitap bölümleri bulunmaktadır.

Engin Ader farklı seviyelerde çalışan öğretmenlere matematik öğretim uygulamaları konusunda eğitimler vermektedir. Bunun yanısıra 2016-2017 akademik yılında Arizona Eyalet Üniversitesi’nde konuk araştırmacı olarak bulunmuş ve bu süre zarfında alanın önde gelen akademisyenleriyle birlikte çalışmalar yapmıştır. 2015 yılından itibaren European Association for Research in Learning and Instruction – EARLI’nin üstbiliş ve özdüzenleme çalışma grubunun koordinatörlüğünü yapmaktadır.

BÜMED MEÇ Okullarında Danışmanlık Süreci – Dostum Matematik Projesi

Engin Ader, Dostum Matematik projesini 2014-2015 Eğitim Öğretim yılında Arnavutköy yerleşkesinde 5 öğretmenle pilot bir uygulama olarak başlattı. 2015-2016 Eğitim Öğretim yılında ilk yıl deneyimlerinin de ışığında Arnavutköy ve Moda yerleşkelerindeki sınıf öğretmenlerimizle öğretmen eğitimi ve ders gözlemleri kapsamında çalışmaları devam ettirdi. Proje, öğretmenlerin desteklenmesine ve sınıflardaki öğretimin şekillenmesine odaklandığı için süreç içinde matematik derslerinde kullanılabilecek çok sayıda çalışma, ders planı ve eğitim malzemesi de projenin bir yan ürünü olarak ortaya çıkmıştır.