MEÇ’te Sanat, Spor ve Kulüpler

Okullarımızda okul öncesinden itibaren başlayan müzik, görsel sanatlar, yaratıcı drama ve beden eğitimi dersleri, MEÇ felsefesiyle örtüşecek şekilde sorgulama ve merak uyandırma odaklı olarak verilmektedir. Tüm derslerimizde öncelikle ilgi ve merak uyandırarak, problem çözme, eleştirel düşünce ve yaratıcılık becerilerinin gelişmesi hedeflenmektedir.

Her çocuğun yaptığı çalışmanın özgün olması sanat eğitiminin olmazsa olmazlarındandır. Sanat derslerinde temel becerilerin yanı sıra genel kültür ve sanat kültürü hakkında donanım oluşturma hedefi ile yıllık planlar tasarlanır. Öğrenciler sanat tarihini inceleyerek farklı ve özgün çeşitli yaklaşımlar, bakış açıları ve ürünler olduğunu görüp bunlardan ilham alma fırsatı yakalarlar.

Sanat derslerinde öğrencilerle doğayı ve çevreyi  sıkça inceleyerek, doğanın rehberliğinde kendi hayal dünyalarını, yaratıcılıklarını keşfetmelerine ve kendilerini cesurca ortaya koymalarına alan tanınır.

Beden eğitimi dersinde ise beden ve mental sağlığın dengeli olması hakkında farkındalık oluşturmak amacı ile dersler yapılandırılır.

Her sene öğrencilerimizin ilgi ve yeteneklerini geliştirmeye yönelik, onlara farklı deneyimler yaşatan kulüp aktiviteleri; gerek öğretmenlerimiz gerekse okul dışından gelen eğitmenler tarafından planlanmakta ve uygulanmaktadır. Kulüp aktiviteleri öğrencilerimizin yönelimleri gözetilerek eğitim-öğretim yılı başında belirlenmektedir. Ayrıca okul sonrası isteğe bağlı ‘Kış Okulu’ etkinliklerimizle branş eğitimi desteklenmektedir.